Bagażnik samochodowy na rowery-jaki wybrać?

Praktyczny poradnik dla myślących o kupnie bagażnika rowerowego

Poszukując bagażnika samochodowego na rowery, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i wymagań. W tym artykule przedstawimy różne rodzaje bagażników rowerowych, a także kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Wybór odpowiedniego bagażnika nie jest prostą sprawą i dlatego postanowiłem napisać ten artykuł. Z czasem wzbogacę go materiałami wideo. Sam użytkuję bagażnik rowerowy na własne potrzeby i wiem już po kilku latach, na co zwrócić uwagę. Życzę miłej lektury 🙂

Dlaczego warto zainwestować w bagażnik samochodowy na rowery?

Pokażę plusy z posiadania bagażnika rowerowego

Wygoda i funkcjonalność

Masz więcej miejsca i możesz więcej

Bagażnik samochodowy na rowery to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i wygodnie przewozić rowery w dowolne miejsce. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba martwić się o to, jak zmieścić rowery w samochodzie. Bagażnik rowerowy na hak czy bagażnik rowerowy na dach zwiększają przestronność Twojego samochodu. Dlaczego? Zamiast “upychać” rowery w bagażniku, masz na nie dodatkowe miejsce. Miejsce na tyle pewne, że nie musisz się martwić o bezpieczeństwo w trakcie podróży. Bagażnik rowerowy umożliwia także przewożenie większej liczby rowerów. Zwykle ich liczba zależy od modelu i konfiguracji bagażnika i wynosi od 1 do 4 sztuk.

Bezpieczeństwo

Najważniejsza sprawa dla nas i dla Ciebie podczas przewożenia rowerów

Dobrze zamocowany bagażnik samochodowy na rowery zapewnia bezpieczny transport. Dobrze zamocowany bagażnik rowerowy to podstawa przy korzystaniu z niego zarówno kiedy jest pusty jak i podczas transportu rowerów. Dobry bagażnik ma przemyślaną i przetestowaną konstrukcję. Jako użytkownik musisz mieć pewność, że jesteś bezpieczny, ale i nie stanowisz zagrożenia na drodze dla innych. Bezpieczeństwo zapewnią Ci solidne łapy montażowe, aluminiowe wytrzymałe belki z uszczelnieniami oraz ergonomiczne i solidne uchwyty / płozy na rowery. Mowa tutaj o bagażniku dachowym.

W przypadku bagażnika rowerowego na hak konstrukcja powinna być stalowo-aluminiowa. Szkielet wykonany z wysokogatunkowej stali wraz z obudową mocowania do haka. Płozy na rowery wykonane z aluminium, dzięki czemu eliminujemy wagę bagażnika. Pamiętaj! Waga bagażnika z rowerami nie może przekraczać maksymalnego nacisku na hak samochodu. Jeśli maksymalny nacisk na hak wynosi 75 kg a waga bagażnika 20 kg, to nie możesz włożyć na niego więcej niż 55 kg!

Bezpieczeństwo to także Twoja pewność o sprzęt, który przewozisz. Dobry bagażnik samochodowy na rowery ma elementy pozwalające zabezpieczyć sam bagażnik jak i rowery przed kradzieżą. Zwykle przewożone rowery i inne bagaże mają wartość kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, czyli znacznie więcej niż wartość samego bagażnika. Wszystkie bagażniki, które oferujemy w naszym sklepie online, są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia ładunku przed ingerencją osób niepowołanych.

Rodzaje bagażników samochodowych na rowery

Jakie rodzaje bagażników rowerowych mamy do wyboru?

Bagażnik rowerowy na dach

Bagażniki rowerowe na dach są dla osób, które chcą przewozić więcej niż tylko rowery

Bagażnik rowerowy na dach polecam osobom, które chcą przewozić od jednego do dwóch rowerów lub roweru i box-a dachowego, samego box-a, nart lub deski snowboardowej, a także drabin wszelkiego rodzaju. Bagażniki te pozwalają na dużą uniwersalność. Polecam to rozwiązanie również wtedy, kiedy na haku przewozisz np. przyczepę campingową. Bagażnik dachowy ma także swoje wady. Załadunek i rozładunek rowerów jest mało komfortowy ze względu na wysokość samochodu i to, że rowery i inne elementy do transportu trzeba wysoko podnosić. Sama wysokość pojazdu po załadowaniu rowerów zwiększy się praktycznie dwukrotnie! Musisz pamiętać o tym, wjeżdżając pod mosty i wiadukty!

Na poniższym filmie pokazuję załadunek roweru z kołem 26″ na samochód tupu Van przez osobę o wzroście ponad 190 cm. Rozładunek wygląda identycznie tylko w odwrotnej kolejności.

Bagażnik rowerowy na hak

Bagażniki rowerowe na hak są dla posiadaczy wyższych pojazdów i ceniących wygodę

Bagażnik rowerowy na hak polecam zwłaszcza posiadaczom samochodów typu SUV. Dlaczego? Dlatego że korzystanie z tego rodzaju bagażnika w tym przypadku bez drabinki lub podstawki jest praktycznie niemożliwe. Ale… stopień jak do wieszania firanek zawsze zajmuje mniej miejsca w bagażniku niż rower. Jeśli nie posiadasz haka holowniczego w swoim samochodzie, to powinieneś rozważyć jego montaż pod bagażnik na hak lub zakup bagażnika dachowego ze stopniem, lub małą drabinką. Minusem tego rozwiązania jest obowiązkowe przestrzeganie maksymalnego nacisku na hak (zwykle 75 lub 100 kg), posiadanie dodatkowej trzeciej homologowanej tablicy rejestracyjnej oraz należy pamiętać o zwiększonej długości pojazdu. Przydaje się to zwykle podczas parkowania na ciasnych parkingach pod sklepami.

Bagażnik samochodowy na rowery na hak posiada komplet dodatkowego homologowanego oświetlenia. Dzięki czemu, pomimo że wieziesz ładunek, jesteś doskonale widoczny na drodze. Złącze 13-pinowe lub 7-pinowe jest do wyboru. Polecam 13-pinowe, ponieważ pozwala odłączyć czujniki parkowania oraz daje możliwość korzystania z tylnego światła przeciwmgłowego.

Poniżej pokazuję rozładunek roweru 26″ z bagażnika rowerowego na hak. Załadunek wygląda identycznie tylko w odwrotnej kolejności.

Kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika samochodowego na rowery

Co musisz wziąć pod uwagę myśląc o bagażniku rowerowym do swojego samochodu

Liczba przewożonych rowerów

Ile rowerów tak realnie będzie do przewożenia

Przed zakupem bagażnika samochodowego na rowery warto zastanowić się, ile rowerów chcemy przewozić. Czy poza rowerami też jeździmy na nartach lub desce snowboardowej? W zależności od modelu bagażnik może umożliwiać przewożenie od jednego do kilku rowerów.

Typ samochodu

Typ, marka i model mają znaczenie w przypadku bagażnika na dach

Należy pamiętać, że nie każdy bagażnik samochodowy będzie pasował do każdego typu samochodu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dany model bagażnika jest odpowiedni dla naszego samochodu. Znaczącą rolę mają tutaj relingi lub ich brak. Na relingi zintegrowane stosuje się inne mocowanie niż na relingi standardowe. W przypadku braku relingów montaż odbywa się do punktów mocujących. Platformy wymagają tylko haka i złącza 13 lub 7-pinowego.

Waga rowerów

Należy określić wagę rowerów i innego przewożonego osprzętu

Waga przewożonych rowerów i innego bagażu ma kluczowe znaczenie. Belki w bagażnikach dachowych mają określoną w specyfikacji wytrzymałość. To samo tyczy się platform na hak. Bagażniki rowerowe zarówno na dach jak i na dach są bardzo wytrzymałymi urządzeniami. W przypadku dachu prędzej zagnie się blacha pod relingiem, niż uda nam się uszkodzić sam bagażnik. To samo tyczy się platform na hak. Najsłabszym ogniwem jest tutaj sam hak i jego maksymalne obciążenie.

Bezpieczeństwo

Bezdyskusyjnie najważniejszy temat

Bezpieczeństwo podczas transportu rowerów jest niezwykle ważne. Wybieraj tylko sprawdzone i solidnie wykonane bagażniki samochodowe do przewozu rowerów. Ich ofertę znajdziesz właśnie tutaj. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany model bagażnika posiada odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed kradzieżą.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego bagażnika samochodowego na rowery to kluczowa kwestia dla osób, które chcą szybko i wygodnie przewozić rowery w dowolne miejsce. W tym artykule przedstawiłem różne rodzaje bagażników, a także kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Przy wyborze bagażnika należy przede wszystkim wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i wymagania, a także rodzaj samochodu, waga rowerów oraz rodzaj mocowania.

Gdybyś jednak miał lub miała jakieś dodatkowe pytania. Zamieść je w komentarzach lub skontaktuj się z nami za pomocą tego formularza, lub napisz maila: biuro@bagazniki-rowerowe.com.pl.

Bagażnik samochodowy na rowery - jaki wybrać?

Wybór należy do Ciebie

zestawienie bagażnika rowerowego na dach i platformy rowerowej

1 thought on “Bagażnik samochodowy na rowery-jaki wybrać?”

  1. Dobry i ciekawy wpis. W trakcie poszukiwania w internecie potrzebnych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. No i muszę podziękować tu za Twoją pracę. Koniecznie będę polecał to miejsce i często wpadał, żeby poczytać nowe artykuły.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Przewiń do góry